Cyfrowa transformacja krótkiego łańcucha dostaw żywności oparta na blockchain
Region: Pomurje, Słowenia
Wpływ na: ludzi, ekonomię
Dobra praktyka skupia się na wyzwaniu cyfrowej transformacji krótkich łańcuchów dostaw żywności (SFSC). Na obszarze testowym Pomurje w Słowenii lokalny SFSC zwany Zielonym Punktem (Zelena točka) jest podobny do innych krótkich łańcuchów dostaw żywności polegających na:
– pomaganiu rolnikom w wytwarzaniu produktów lokalnych,
– łączeniu ich w spółdzielnie,
– zbieraniu ich produktów lokalnych
– dystrybucji i sprzedaży produktów za pośrednictwem Green point Trans do klienta.
Chociaż takie SFSC mają charakter lokalny, indywidualny, ręczny itp., nadal wymagają wielu ulepszeń, aby były bardziej dostępne, przyjazne dla użytkownika i godne zaufania. Aby osiągnąć taką poprawę, przewidziano transformację cyfrową, wspieraną przez innowacyjną technologię blockchain. Wykorzystując cechy technologii blockchain, takie jak decentralizacja, niezmienność, przejrzystość itp., SFSC może w szczególności stawić czoła wyzwaniom, takim jak identyfikowalność, a więc także pochodzenie żywności i zapobieganie oszustwom.
Z pomocą Regionalnej Grupy Interesariuszy skupionej wokół Centrum Innowacji Cyfrowych AGRIFOOD (DIH AGRIFOOD), zaprojektowano i opracowano cyfrową transformację Zielonego Punktu SFSC opartą na Blockchain, która jest obecnie w fazie pilotażowej. Opiera się na inteligentnej, zatwierdzonej publicznie księdze kontraktowej blockchain, która jest dystrybuowana wśród wszystkich ważnych interesariuszy RSG. Ponadto wszyscy interesariusze SFSC korzystają z dedykowanych aplikacji internetowych, które umożliwiają każdemu interesariuszowi (np. rolnikowi, przewoźnikowi, centrum logistycznemu) dodawanie, przechowywanie i potwierdzanie swojej aktywności w łańcuchu dostaw. Każdy kolejny aktor w łańcuchu dostaw, korzystając z dedykowanej aplikacji, potwierdza aktywność poprzedniego. Wszystkie potwierdzenia i odpowiednie dane są przechowywane w księdze blockchain, która na koniec umożliwia centrum dystrybucji zebranie/przyłączenie wszystkich istotnych informacji o łańcuchu dostaw sprzedawanego produktu i umieszczenie ich w formie kodu QR na fakturze. Klient końcowy może później zeskanować kod QR na swojej fakturze, a wszystkie istotne informacje dotyczące łańcucha dostaw w przyjazny dla użytkownika sposób zostaną mu wyświetlone, zapewniając w ten sposób identyfikowalność i pochodzenie lokalnie produkowanej żywności.
Dowiedz się więcej tu!